Girişim Sermayesi Yatırım Fonları

Girişim sermayesi yatırım fonları sadece nitelikli yatırımcılara satılabilen, fon mülkiyetindeki varlıkların en az %80’inin bir veya birden fazla girişim sermayesi yatırımlarından oluşması koşulu olan ve sadece Kurul’dan faaliyet izni alan portföy yönetim şirketleri ve girişim sermayesi portföy yönetim şirketleri tarafından bir içtüzük ile süreli olarak kurulabilen ve tüzel kişiliği olmayan mal varlıklarıdır. Girişim sermayesi yatırım fonlarının mal varlıklarının sahipliği gerek fon kurucusundan gerekse fon varlıklarının saklayıcısından tamamen ayrıdır ve fon varlıkları üzerinde yatırımcılarının aleyhine hiçbir işlem gerçekleştirilemez.

Neden Girişim Sermayesi Yatırım Fonları?

Bilinmesi gereken en önemli nokta Girişim Sermayesi Yatırım Fonlarının uzun vadeli yatırım araçları olduğudur. Bu fonların amacı gelişim ve kar potansiyeli yüksek henüz kuruluş aşamasında ya da henüz faaliyetleri var olan potansiyelini gerçekleştirememiş ve sermaye desteğine ihtiyaç duyan firmalara iştirak etmek, yönetiminde bulunmak ve kar potansiyelinden yatırımcılarının faydalanmasını sağlamaktır. 

Girişim Sermayesi Yatırım Fonları yüksek getiri potansiyeli vadettiği gibi sabit getirili yatırım fonları gibi nispeten daha az riskli ve daha öngörülebilir yatırım fonlarına göre daha yüksek risk düzeyine sahiptir. Fonun hedeflenen seviyelerde yani diğer yatırım amaçlarına kıyasla daha yüksek getiri rakamlarına ulaşması ortak olunan şirketlerin faaliyetlerinin olgunlaşması göz önünde bulundurulduğunda konvansiyonel yatırım araçlarına göre daha uzun sürebilmektedir. 

Investrade Türkiye,  SPK'dan "kapsamlı Portföy Yöneticiliği Faaliyet İznini" temin etmiş bulunmaktadır. Şirket gelecek 3 yıl içinde bulunduğu grubun girişim sermayesi tecrübesinden de yararlanarak yüksek hacimlerde girişim sermayesi fonu kurmayı planlamaktadır.

Investrade Türkiye olarak amacımız yatırımcılarımızın Türkiye’nin ekonomik dinamizminden pay almasını sağlayabilmek adına yüksek büyüme potansiyeline sahip ve kararlı bir nakit akımı seviyesi oluşturmaya aday şirketleri tespit etmek ve uygun maliyetler ile girişim sermayesi yatırım fonu bünyesine katılmasını sağlamaktır.

Investrade Türkiye’nin gelecek 3 yılda kuracağı fonlarda en yüksek paya girişim sermayesi fonu sahip olacaktır. Bu alanda Investrade Bahreyn ile güçlü bir sinerjinin oluşturulması planlanmaktadır. Türkiye, Orta Doğu ve Avrupa’daki şirketler fonun ilgilendiği ana merkezler olacaktır.Investrade Portföy Yönetimi A.Ş.

SOSYAL MEDYA


Gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize üye olun

Bu sitede yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.